ZDRAVA ŠOLA

ZDRAVA_SOLA

OŠ Toneta Šraja Aljoše je tudi v letošnjem šolskem letu vključena v slovensko mrežo zdravih šol, ki jo koordinira Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Mednarodni projekt Zdrava šola  aktivno živi. Vanj so vključeni učenci, učitelji, starši ter zunanji strokovni sodelavci. V šoli izvajamo različne dejavnosti za dosego dvanajstih ciljev zdrave šole. V okviru projekta se trudimo spodbujati zdrav način življenja, upoštevati strpnost in drugačnost, ponujamo preventivne programe, različne oblike sodelovanja s starši, skrbimo za zdravo in kakovostno prehrano, ozaveščamo o zdravem načinu preživljanja prostega časa …

Kot zdrava šola skušamo vplivati na zdrav način življenja vseh, ki hodijo v šolo. To lahko dosežemo tako, da razvijamo različne možnosti za zdravo življenje. Vsem omogočamo in jih spodbujamo, da vplivajo na svoje (telesno, duševno, socialno in okoljsko) zdravje. Pri tem nam je v oporo 12 ciljev Evropske mreže zdravih šol. Vodstvo in delavci zavoda smo se ob vstopu v mrežo zavezali, da si jih bomo prizadevali izpolnjevati.

12 ciljev Evropske mreže zdravih šol:

• Aktivno podpiramo pozitivno samopodobo vseh učencev, s tem da lahko vsak prispeva k življenju v šoli.
  • Skrbimo za vsestranski razvoj dobrih medsebojnih odnosov med učitelji in učenci, učitelji med seboj ter med učenci.
  • Potrudili se bomo, da bodo socialni cilji šole postali jasni učiteljem, učencem in staršem.
  • Vse učence vzpodbujamo k različnim dejavnostim z raznovrstnimi pobudami.
  • Izkoriščamo vsako možnost za izboljšanje šolskega okolja.
  • Skrbimo za razvoj dobrih povezav med šolo, domom in skupnostjo.
  • Skrbimo za razvoj dobrih povezav med osnovno in srednjo šolo.
  • Aktivno podpiramo zdravje in blaginjo svojih učiteljev.
  • Upoštevamo dejstvo, da so učitelji in šolsko osebje zgled za zdravo obnašanje.
  • Upoštevamo komplementarno vlogo, ki jo ima šolska prehrana v učnem načrtu zdrave prehrane.
  • Sodelujemo s specializiranimi službami v skupnosti, ki nam svetujejo in pomagajo pri učnem načrtu zdravstvene vzgoje.
  • Vzpostavili smo poglobljen odnos s šolsko zdravstveno in zobozdravstveno službo, ki nas podpirata pri učnem načrtu zdravstvene vzgoje.

V zadnjih letih smo imeli naslednje »rdeče niti«:

• Zdravi pod soncem (2008/09)
  • Odnosi.si (2009/10: 2010/2011)
  • Odnos.si – zmanjševanje neenakosti (2011/12)
  • Vrednote (2012/13)
  • Medgeneracijsko sodelovanje (2013/14)
  • Duševno zdravje (2014/15)
  • Duševno zdravje (2015/16)
  • Duševno zdravje, prehrana, gibanje (2016/17)

Šolska koordinatorica projekta zdrave šole je Alma Kandare.